Kasetony czy litery przestrzenne — co, kiedy i dlaczego wybrać?

07/10/2021
Kasetony czy litery przestrzenne — co, kiedy i dlaczego wybrać?

Kasetony czy litery przestrzenne? To ważne pytanie dla każdego, kto szuka skutecznego sposobu na reklamę zewnętrzną. Oba nośniki mają swoje zalety, jak i wady, a wybór jednego z nich zależy od wielu czynników. Sprawdźmy więc, gdzie i kiedy sprawdzą się kasetony i litery przestrzenne.

 

Czym są kasetony?

Zacznijmy od tego, czym są kasetony. To nośniki reklamy, które zazwyczaj montuje się na zewnątrz, na fasadach budynków. Głównym zastosowaniem kasetonów jest oznaczenie siedziby firmowej, sklepu czy punktu usługowego poprzez prezentację nazwy i logo. Kasetony pełnią więc funkcję szyldów, choć mogą się od nich różnić właściwościami.

 

Tradycyjny szyld jest bowiem płaską tablicą, a kasetony mogą mieć formę przestrzenną (np. dwustronną, kiedy montowane są jako tzw. semafor). Ponadto nowoczesne kasetony często wyposaża się w podświetlenie. Najpopularniejsze jest podświetlenie od środka. Dzięki niemu przekaz jest doskonale widoczny zarówno w dzień, jak i po zmroku.

 

Kasetony reklamowe to oczywiście nie tylko szyldy. Wykorzystać je można na wiele sposobów. Sprawdzają się jako elementy oznakowania informacyjnego czy systemów wayfinding. Mogą służyć jako oznaczenia stref sprzedażowych, drogowskazy, a nawet nośniki informacji o ofercie (czyli typowe reklamy).

 

Wiele zależy tu od formy kasetonów. Można je bowiem wykonać na wiele sposobów i z różnych materiałów. Są więc kasetony z licem sztywnym — z przeziernej plexi lub nieprzeziernych tworzyw czy płyt kompozytowych — ale również z elastycznym licem tekstylnym, np.
w systemie Smart Frame.

 

Typy kasetonów podświetlanych

Od wykorzystanych materiałów i technologii zależy też sposób podświetlenia. Lico z plexi można podświetlić w całości. Front takich kasetonów ozdabia się napisami i grafikami nanoszonymi różnymi technikami. Może to być druk bezpośredni, ale też wyklejenie folią. Na takim froncie można też zamontować dodatkowe elementy, np. znaki przestrzenne.

 

Kasetony z licem nieprzezroczystym — np. z płyty kompozytowej typu Dibond, PVC, a nawet z drewna — mogą być frezowane, tłoczone, wyklejane i zadrukowywane bezpośrednio. Podświetlane są w nich tylko niektóre elementy — te wycięte w nieprzeziernym froncie. 

 

Pozwala to uzyskać ciekawe efekty wizualne. Podświetlenie jedynie wyfrezowanych liter czy znaków umożliwia bowiem ich lepsze zaakcentowanie niż w przypadku jednolitego podświetlenia całego lica. Jest to doskonały sposób, by wyróżnić szyld na tle licznych reklam świetlnych.

 

Niezwykle interesujące są kasetony z licem tekstylnym. Je również można podświetlać w całości, ale na tle kasetonów tradycyjnych wyróżniają się dodatkowymi zaletami. Po pierwsze lico tekstylne można łatwo wymieniać i odświeżać (nadaje się do prania). Pozwala to elastycznie zmieniać ekspozycję, dostosowując ją np. do sezonu czy aktualnej oferty. Prosty montaż i demontaż to również mobilność takich kasetonów, a więc możliwość zabrania ich w teren — np. na targi, konferencje i inne wydarzenia.

 

Tekstylne lica pozwalają też na tworzenie bardzo dużych formatów bez widocznych łączeń. Fronty takich kasetonów mogą więc mieć niemal dowolne wymiary.

 

Litery przestrzenne — jakie dają możliwości?

Litery przestrzenne to inna popularna forma reklamy — tak zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Trójwymiarowe znaki alfabetu (i nie tylko) są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych szyldów oraz podświetlanych kasetonów.

 

Przede wszystkim litery przestrzenne dają większe możliwości aranżacyjne. Ponieważ wszystkie litery są osobno, można je montować w różnych odległościach i układach. Sposób montażu zależy nie tylko od oczekiwanych efektów wizualnych, ale także od modelu liter.

 

Litery przestrzenne można więc przyczepiać bezpośrednio do ściany — i tak się przeważnie robi. Możliwy jest jednak również montaż na dystansach (w lekkim oddaleniu od ściany), co jest zresztą koniecznością w przypadku modelu Halo. Można jednak zdecydować się na montaż na dystansach również w przypadku innych modeli. Litery przestrzenne można też podwieszać, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w wewnętrznych systemach oznakowania, np. do opisu stref sprzedażowych w sklepach wielkopowierzchniowych.

 

Podstawowe typy liter przestrzennych

Tak jak w przypadku kasetonów, tak i w przypadku liter przestrzennych wygląd i funkcjonalność zależy od modelu czy wykorzystanych materiałów. Warto więc wiedzieć, że litery przestrzenne można wykonać z bardzo różnych surowców.

 

Litery niepodświetlane mają zazwyczaj formę monolitów ze styroduru, PVC, kompozytu typu dibond, a nawet drewna. To estetyczne i funkcjonalne elementy, z których tworzy się wszelkiego rodzaju napisy i elementy oznaczenia.

 

Bardziej skomplikowaną formę mają litery przestrzenne z podświetleniem. Składają się przeważnie z boku wykonanego np. z taśmy aluminiowej i dwóch kloszy — przeziernego lica oraz nieprzeziernego tyłu. Lico w tym przypadku wykonuje się głównie z plexi.

 

Tak jest przeważnie, ale nie zawsze. Możliwa jest bowiem konstrukcja liter dwustronnych, gdzie i przód i tył jest z plexi i może być podświetlony. Szczególnym przypadkiem jest też model Acrylic. Te litery wykonujemy z jednego bloku plexi. Mają więc formę monolitu, ale mogą być podświetlone i to nietypowo, bo również od boków, co w przypadku liter z bokami z taśmy aluminiowej jest niemożliwe.

 

Oczywiście sam kształt liter ma tu niebagatelne znaczenie. W naszym wyspecjalizowanym parku maszynowym możliwe jest wykonanie znaków o dowolnym kroju, wymiarze i formie. Dzięki temu tworzymy nie tylko litery, ale również np. trójwymiarowe loga.

 

 

Kasetony, czy litery przestrzenne? Gdzie i kiedy sprawdzą się te nośniki reklamy?

Wiemy już, czym charakteryzują się kasetony i litery przestrzenne. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak te właściwości wpływają na ich użyteczność. 

 

Kasetony są formami płaskimi. Istnieją co prawda odstępstwa, bo na sztywne fronty można naklejać dodatkowe formy przestrzenne, ale większość kasetonów ma jednak formę prostokąta z płaskim frontem. Wydaje się więc, że litery mają tu sporą przewagę. Ich przestrzenny charakter dodaje przecież głębi i lepiej przykuwa uwagę.

 

Rzeczywiście, jeśli rozpatrujemy oba nośniki reklamy poza kontekstem konkretnego miejsca, w którym mają być osadzone, może się wydawać, że litery wygrywają w przedbiegach. Nie zawsze jednak tak jest.

 

Wygląd reklamy i jasność prezentowanego przekazu zależą bowiem od otoczenia, w jakim się znajdują. O ile litery przestrzenne rzeczywiście lepiej wyróżniają się na płaskim, jednolitym tle, o tyle nie musi tak być na fasadach o bogatej tektonice.

 

Jeśli więc w tle dużo się dzieje — mamy np. tynk strukturalny o mocnej fakturze, liczne gzymsy, płaskorzeźby i inne przestrzenne dekoracje —  również przestrzenne litery mogą się “zgubić”. Kasetony pomogą w takich sytuacjach uspokoić tektonikę elewacji. Na tle bogatych trójwymiarowych form wyróżnią się właśnie ze względu na swój płaski front.

 

Kasetony warto też wybrać, jeśli w bezpośrednim otoczeniu jest dużo innych reklam. To szczególnie dobry pomysł, gdy reklamy te mają dużo detali, są bardzo szczegółowe i bogate wizualnie. Dlaczego? A dlatego, że znów — płaski front i dobrze zaprojektowany, minimalistyczny przekaz lepiej się tu wyróżni. W upstrzonym literami, znakami i światłem otoczeniu stworzy spójne, jednolite i spokojne pole, które przykuje wzrok, bo będzie kontrastowało z otoczeniem.

 

Litery przestrzenne lepiej więc sprawdzają się na tłach spokojnych, pozbawionych mocnych faktur, o prostej tektonice. W takim otoczeniu będą “wychodzić” ze ściany i rzeczywiście skuteczniej przykuwać wzrok. Litery sprawdzą się także tam, gdzie sztywny, płaski kaseton nie ma racji bytu, a więc np. na fasadach zaokrąglonych czy “łamanych”.

 

Jak widać, zarówno kasetony, jak i litery przestrzenne mają swoje plusy i minusy. Oba nośniki mogą być użyteczne i skuteczne, ale zależy to w równej mierze od ich formy, jak i od miejsca, w jakim zostaną zamontowane.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię